W Niemczech coraz więcej osób starszych wymaga codziennej pomocy. Rodzina nie zawsze jest w stanie ją zagwarantować na tyle, by spełnić wszystkie potrzeby seniora. Dlatego coraz bardziej popularne jest zatrudnianie do tego opiekunek. Dzięki temu senior będzie miał zapewnione wszystkie potrzeby, z którymi nie zawsze jest w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Dlaczego jest tak wiele ogłoszeń o pracę opiekunki w Niemczech

Nietrudno jest natknąć się w internecie na przedsiębiorstwa oferujące pracę w Niemczech w dziedzinie opieki nad starszymi. Jest to spowodowane głównie tym, że niemieckie społeczeństwo starzeje się i nie zapowiada się, żeby miało się to niebawem zmienić. Na dodatek średnia długość życia obywatela Republiki Federalnej Niemiec systematycznie się wydłuża, przez co seniorów jest coraz więcej!

Rodziny seniorów nie zawsze mają możliwość objęcia ich odpowiednią opieką. Czasem ze względu na brak czasu, innym razem problemem może okazać się znacznie oddalone miejsce zamieszkania. Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, by nie narażać ich na zbędny stres związany ze zmianą otoczenia. Dlatego zatrudnienie do pracy opiekunki w Niemczech jest tak bardzo popularne. Wielu Polakom taka propozycja zatrudnienia wydaje się bardzo atrakcyjna. Szczególnie ze względu na wynagrodzenie, które często jest kilkukrotnie wyższe niż to, czego można było spodziewać się w ojczyźnie. Biorąc pod uwagę zakres obowiązków, stawka okazuje się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Decydując się na pracę opiekunki w Niemczech, należy poważnie zastanowić się nad wyborem pracodawcy. Zdecydowanie nie powinno się decydować na pracę „na czarno” ze względu na brak gwarancji uzyskania wynagrodzenia, a także ubezpieczenia czy opłacenia składki ZUS. O wiele lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej agencji, która będzie w stanie bezpiecznie i legalnie zapewnić pracę.

Jakie obowiązki ma opiekunka w Niemczech

Do standardowych obowiązków opiekunki w Niemczech zalicza się:

  • planowanie każdego dnia seniora – zawarcie w nich harmonogramu czynności pielęgnacyjnych, relaksacyjnych, posiłków oraz aktywizacji,
  • zapewnienie seniorowi opieki oraz nadzorowanie przyjmowania leków,
  • przygotowywanie posiłków,
  • pomoc w codziennych czynnościach, np. toalecie czy kąpieli,
  • aktywizacja seniora i wzmacnianie sprawności jego umysłu.

Oprócz tego opiekunka ma obowiązek nadzorować stan zdrowia oraz samopoczucie podopiecznego. Dobrym pomysłem jest prowadzenie zapisków na ten temat wraz z opisem wizyt u lekarza czy pojawiających się objawów. Dzięki temu rodzina seniora zawsze będzie miała aktualne informacje na temat jego stanu zdrowia.

Nie sposób ukryć, że jest to bardzo odpowiedzialna praca. Dodatkowo charakteryzuje się pewną monotonią oraz powtarzalnością czynności. Jednak osoby o silnym poczuciu misji oraz potrzebie spokoju zdecydowanie odnajdą się w tym środowisku pracy. Z pewnością objęcie tego stanowiska może dać naprawdę dużo satysfakcji oraz wyrazów wdzięczności ze strony podopiecznego.