Gwarantujemy bezpieczeństwo oraz płatność pensji i wszystkich ubezpieczeń na czas. Organizujemy po stronie Niemieckiej wszystko czego możesz potrzebować do wykonywania swojej pracy. U nas znajdziesz aktualne oferty na wyjazd do pracy w Niemczech. Jeżeli znasz język i masz jakiekolwiek doświadczenie w opiece skontaktuj się z nami już dziś!

Osób wymagających opieki w Niemczech jest coraz więcej. Sytuacja demograficzna w tym kraju nie wygląda zbyt pozytywnie, co skutkuje coraz większym odsetkiem społeczeństwa w podeszłym wieku. Dodatkowo to, że młodych wcale nie jest tak dużo, skutkuje niedoborami w branży opiekuńczej. W polskim internecie coraz częściej można spotkać się z ofertami pracy jako opieka Niemców w podeszłym wieku. Trudno się dziwić, skoro zapotrzebowanie jest tak duże.

Zalety i wady pracy jako opieka w Niemczech

Jak każda praca – ta także ma swoje jasne i ciemne strony. Warto się z nimi zapoznać, zanim podejmiemy decyzję o aplikacji na stanowisko. Dobrze jest zacząć od pozytywów. Wśród nich znajdują się:

  • możliwość poznania innego kraju,
  • wysokie wynagrodzenie,
  • spokojne środowisko pracy,
  • jasny zakres obowiązków,
  • zakwaterowanie w ramach pracy.

Dzięki nim opiekunka w Niemczech ma możliwość poznać nową kulturę, przy okazji otrzymując wynagrodzenie za pomoc osobie starszej. Jest to zdecydowanie dobra opcja dla osób, które cenią sobie rutynowe środowisko pracy, w ramach których zakres obowiązków jest zamknięty do konkretnych czynności.

Skoro mowa była o zaletach, warto także wspomnieć o wadach. Dla wielu bardzo dużą trudnością może okazać się opuszczenie znanych im stron. Nie da się ukryć, że wyprowadzając się do innego kraju, siłą rzeczy w rodzimym rejonie będzie się jedynie sporadycznie. Tęsknota za rodziną, znajomymi może się wcześniej czy później pojawić. Choć towarzystwo ma się niemal przez cały czas – bo asystuje się drugiej osobie w codziennym życiu – to nie zawsze jest to łatwe. Może zdarzyć się, że opiekunowi trudno się dogadać z podopiecznym. Oczywiście nie jest to problemem przy wykonywaniu obowiązków, ale na pewno może wpływać na atmosferę pracy. Mimo tego wiele Polek i Polaków decyduje się na pracę jako opieka w Niemczech. Najwyraźniej wady nie są tak uciążliwe, by przesłoniły dobre strony.

Obowiązki podczas opieki w Niemczech

Standardowymi obowiązkami podczas opieki nad osobą starszą są:

  • planowanie dnia – nie tylko posiłki i codzienne czynności, ale także aktywizacja ruchowa i intelektualna,
  • przyrządzanie posiłków,
  • pomoc w codziennych czynnościach jak np. higiena,
  • sprzątanie,
  • obserwacja stanu zdrowia oraz samopoczucia pacjenta, a także pilnowania zażywania leków przez niego.

Co ważne – opiekunowie w Niemczech pod żadnym pozorem nie mogą wykonywać czynności pielęgniarskich. Za to odpowiada tamtejsza pomoc medyczna. W jej ramach do podopiecznego regularnie przychodzi pielęgniarka w celu wykonania wszelkich zabiegów, a dawkowanie leków określa lekarz prowadzący. Opiekun nie ma prawa ingerować w żadną z tych czynności. Jego zadaniem jest jedynie asysta oraz obserwacja stanu pacjenta. Warto mieć to na uwadze, gdyż w razie wykonania tego rodzaju czynności można liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Jak widać – praca jako opiekun osoby starszej nie jest niczym ponad siły. Przy okazji jest to dobrze płatne. Decydując się na podjęcie takiego stanowiska, warto szukać ofert pracy u sprawdzonych agencji zajmujących się branżą opiekuńczą. Dzięki temu będzie można być pewnym swojego zatrudnienia, wynagrodzenia oraz zabezpieczeń, takich jak ubezpieczenie czy składki ZUS.