Od czasu wybuchu epidemii koronawirusa wszyscy staramy się zachować odpowiednią odległość w przestrzeni publicznej, a także dbać o higienę. Powodem jest szybko rozprzestrzeniająca się choroba, więc każda przestrzeń wymaga regularnej dezynfekcji. Tak samo restrykcyjnie musimy podchodzić do kontaktów międzyludzkich. Na tym polu szczególnie ważnym tematem będą osoby starsze, który wg badań naukowych i co zostało potwierdzone przez medycynę, są najbardziej narażone na groźne powikłania i śmierć. Dlaczego ważna jest opieka nad osobami starszymi podczas epidemii? Ponieważ właśnie ich układ odpornościowy jest najsłabszy. Jeżeli osoby starsze są narażone, to o wiele szybciej też zapadają na choroby płuc, co ostatecznie nierzadko może się skończyć zgonem. Do tego dochodzą jeszcze zagrożenia związane z chorobami współwystępującymi. Większą opieką powinny być otoczone osoby, które chorują na serce i leczą się onkologicznie. Nie zapominajmy także o w sferze psychicznej. Osoby te nierzadko żyją w ciągłym strachu w obawie o zarażenie siebie lub najbliższych.
Bezradność osób starszych
Dla wszystkich jest to całkowicie nową sytuacją chorobową, ale szczególnie właśnie ludzie w podeszłym wieku, którzy bardzo często są odizolowani od otoczenia, odczuwają stres o wiele bardziej. Zgodnie z relacjami przekazywanymi przez opiekunów i opiekunki bardzo wyraźnie widać ich bezradność. Poza tym sama współpraca polegająca na realizacji zwykłych czynności egzystencjalnych przebiega o wiele trudniej. Osoby starsze są apatyczne i depresyjne. W konsekwencji nie mają najzwyczajniej w świecie ochoty na współpracę z opiekunami. W tym kontekście oczywiste się wydaje, dlaczego ważna jest opieka nad osobami starszymi podczas epidemii,jest tak ważnym zagadnieniem do przeanalizowania. Do wielu procedur trzeba było podejść w całkiem nowy sposób. Firmy medyczne, a także placówki budżetowe wysyłające opiekunów do osób starszych muszą zmienić metody współpracy. Jest to szczególna sytuacja i opiekunowie muszą się wykazać wyjątkowo dużą empatią.
Najtrudniejsze przypadki opieki
W przestrzeni internetowej pojawiają się też relacje, które obrazują, jak bardzo trudne są to chwile, zarówno dla opiekunów, jak również osób w podeszłym wieku. Nie brakuje sytuacji, gdy emeryci, którzy są zagrożeni lub są w grupie ryzyka i mają choroby występujące, są do tego stopnia słabe i apatyczne, że po prostu nie chcą wstawać z łóżka. Problemem stają się czynności dnia codziennego. Osobiste rozmowy z takimi osobami wskazywały na to, że osoby starsze po prostu bardzo intensywnie przeżywają obecną sytuację i martwią się o swoje zdrowie, a także najbliższych. Skutek takich stanów jest taki, że przestają działać tak, jak powinny. Nierzadko występuje w końcu swego rodzaju załamanie emocjonalne. Takie osoby relacjonują, że po prostu boją się siebie, ponieważ większość życia już przeżyły i obawiają się o przyszłość swoją i wnuków. Dlatego stawia się coraz częściej na rozwiązania systemowe, które mają wpłynąć na jakość życia osób starszych.