Wirus zaskoczył nas wszystkich. Sytuacja jest rzeczywiście wyjątkowa i niezbyt optymistyczna w kontekście gospodarki, a także na rynku pracy. Szczególnie duże wyzwania stoją przed przedstawicielami zawodów medycznych i około-medycznych. Przed dużym problem stoją np. osoby, które muszą się opiekować osobami starszymi. Opieka nad osobami starszymi Covid – 19 to szereg nowych przepisów i regulacji, które mają przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Najszerzej dyskutowanym problemem są oczywiście niebezpieczeństwa związane z powikłaniami u osób starszych. Wg statystyk częściej w porównaniu do młodszych pacjentów będą zapadać na poważne choroby układu oddechowego, ale też częściej występują zgony. Dlatego resort zdrowia opracowuje w każdym kraju całkiem nowe wytyczne dla wszystkich świadczeniodawców i opiekunów rodzinnych, którzy mają się zajmować osobami starszymi w trakcie trwania pandemii koronawirusa. To wymaga także od opiekunów większej odporności psychicznej.
Badania seniorów
Przede wszystkim dostawcy usług opieki muszą sobie uzmysłowić, jak duże zagrożenie może wirus stanowić dla osób starszych i w jaki sposób je skutecznie łagodzić. To nie tylko rutynowe czynności, ale również znaczne zwiększenie środków pieniężnych na opiekę i ochronę. Więcej pieniędzy np. przeznacza się na kupno środków bezpośredniej dezynfekcji. Poza tym, jeżeli ma być skutecznie realizowana opieka nad osobami starszymi Covid – 19, totakże regularnie muszą być realizowane badania. Z uwagi na większe narażenie zarażeniem seniorzy muszą być poddawani nie tylko okresowym badaniom, a także częściej w tej grupie społeczne muszą być wykonywane testy na obecność groźnego wirusa. Niejednokrotnie w środowiskach medycznych i naukowych zwraca się uwagę na konieczność intensywniejsze podejście do badań osób starszych. Dlatego coraz częściej mówi się również w tym, aby ich systemy opieki zdrowotnej udostępniały testy także w innych lokalizacjach aniżeli oddziały ratunkowe.
Bezpośrednia opieka nad emerytami w praktyce
Opieka nad osobami starszymi to w praktyce także całkiem nowe wyzwania w zawodzie opiekuna. Do tej pory przedstawiciele tego zawodu nie mieli do czynienia z taką sytuacją. Reakcje wśród osób chorych lub przebywających na kwarantannie są najróżniejsze. Opiekun i opiekunka muszą być przygotowani na wszystko. Dodatkowo starsze osoby, które są często odizolowane i bardzo intensywnie odczuwają dystans społeczny, będą przejawiać pewne dysfunkcje mentalne. Niejednokrotnie długotrwały stres będzie skutkować depresją lub nerwicą. Zauważa się również pogorszenie funkcji poznawczych i w konsekwencji ogólnego stanu zdrowia. W czasie pandemii czasami zaleca się opiekunom spędzanie krótszego czasu z podopiecznymi. Jest to konieczne z uwagi na ryzyko zachorowania, ale jednocześnie będzie dodatkowo negatywnie wpływać na stan psychiczny objętych opieką. Dlatego też klinicyści zwracają uwagę na konieczność uruchomienia większych pokładów empatii wśród opiekunów.