Szeroko rozumiana opieka medyczna obecnie natrafia na szczególne problemy. Powodem jest pandemia związana z koronawirusem, który dotarł już do wszystkich krajów na całym świecie. Zwróćmy uwagę, że w najgorszej sytuacji są osoby z grupy ryzyka. Dlatego trzeba ich otoczyć szczególną opieką podczas koronawirusa. To będą pacjenci chorujący na przewlekłe choroby płuc, ale także każdy, kto cierpi na problemy sercowe i związane z układem krwionośnym. Szczególną grupą będą także osoby starsze, które najczęściej są narażone na bardzo groźne powikłania. Dlatego opieka podczas Covid – 19 musi być przygotowana pod szczególnym nadzorem i zastosowaniem całkiem nowych przepisów. To będzie obejmować rozmaite firmy medyczne, które zajmują się profesjonalnie seniorami w trakcie epidemii, ale obejmuje to również placówki państwowe. Każdy pielęgniarz lub pielęgniarka mają całkowicie nowe wytyczne, które dotyczą zachowania szczególnych środków ostrożności. Dotyczy to nie tylko samych pracowników medycznych, ale chodzi również o szczególne zwróceniem uwagi na większą świadomość pacjentów.
Dodatkowe środki ochrony
W normalnych warunkach opieka nad starszymi osobami i tak jest bardzo wymagająca, a niektórzy z nich nie potrafią zadbać nawet o podstawowe czynności fizjologiczne. Możliwość zarażenia stwarza dodatkowe problemy podczas codziennej lub czasowej opieki. Do tego czasami w różnych regionach Europy występują ogromne problemy z dostarczaniem akcesoriów medycznych takich jak maseczki albo płyny dezynfekcyjne. Nie bez powodu więc przygotowuje się wiele kursów oraz szkoleń dedykowanych dla lekarzy, ratowników medycznych i pracowników opieki. Muszą oni sobie w pełni zdawać sprawę z tego, jakie występują zagrożenia i jak je skutecznie łagodzić. Opieka podczas Covid – 19 dzięki nowym przepisom może być o wiele skuteczniej realizowana, ale należy pamiętać, że będzie wymagać większego wysiłku od opiekunów, którzy cały czas muszą mieć na sobie maseczki lub przyłbice i rękawiczki. To samo dotyczy pacjentów.
Badania i opieka w praktyce
Skutecznie realizowana opieka to oczywiście także profilaktyczne badania. Osoby najbardziej narażone na zachorowania są poddawane testom, zanim będzie można kontynuować opiekę. Są procedury traktowane priorytetowo przez wszystkie samorządy, które gwarantują obywatelom regionów dostęp do testów. Dlatego oddziały ratunkowe także są wyposażone w dodatkowe testy dla osób wymagających nieustannej opieki. Jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi, to pojawia się jeszcze jeden dodatkowy problem. Pacjenci starsi lub przewlekle chorzy szczególnie w czasach pandemii odczuwają bardzo dużą izolację. Dystans społeczny, który i tak wcześniej był obecny, może się w takich okolicznościach nasilać. Komplikacje związane z odosobnieniem dotyczą kondycji psychicznej. Niektóre ze starszych osób nie potrafią nawet samodzielnie założyć przyłbic, co też się bierze pod uwagę, wysyłając dodatkowe grupy opiekunów. W praktyce więc opieka nad osobami starszymi musi być i jest realizowana o wiele bardziej intensywnie.