Niemcy są drugim krajem w Europie, zaraz po Włoszech, gdzie żyje najwięcej osób starszych. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na osoby, które będą sprawowały opiekę nad sędziwymi osobami. Dla wielu Polek jest to możliwość na zarobienie niemałych pieniędzy. Poniżej znajdują się cztery punkty, o których warto wiedzieć przed podjęciem pracy.
Znajomość języka
Znajomość języka w stopniu podstawowym lub komunikatywnym to podstawa. Opieka dla starszej osoby wymaga częstego kontaktu z samym podopiecznym, jak i członkami jego rodziny czy pracownikami medycznymi, którzy z reguły regularnie odwiedzają seniorów w domu. Przed wyjazdem warto zapisać się na kurs językowy albo szkolić się korzystając z darmowych aplikacji, albo dostępnych lekcji w Internecie. Po przyjeździe do Niemiec warto cały czas szkolić się w poznawaniu języka i używać już znanych sformułowań.
Kwalifikacje, a wynagrodzenie
Posiadane kwalifikacje mają wpływ na wysokość zarobków. Oczywiście oferty pracy nie mówią nic o wykształceniu związanym z medycyną. Jeśli jednak takie posiadamy, należy nostryfikować dyplom, który został uzyskany w Polsce. Osoby, które nie posiadają takiego wykształcenia, ale zajmowały się seniorami, nawet członkami własnej rodziny, mogą wpisać w aplikacji, że mają takie doświadczenie. Warto jednak pomyśleć o specjalistycznym kursie. Po otrzymaniu zaświadczenia można liczyć, że opieka dla osoby starszej będzie przynosić dobre zarobki.
Nastawienie ma znaczenie
Opieka dla osoby starszej wymaga ze strony pracownika odpowiedniego nastawienia. Jest to korzystne dla obu stron. Także samemu dba się o dobry stan psychiczny. Praca za granicą wiąże się z tęsknotą za bliskimi, a praca z osobami starszymi potrafi obciążać emocjonalnie i nerwowo. Zwłaszcza że wymaga dyspozycyjności niemal przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Dbając o higienę umysłu zdecydowanie łatwiej przetrwać trudne chwile. Ułatwia także kontakt z seniorem oraz najbliższymi mu osobami. Warto także przemyśleć jak będzie się znosić rozłąkę z bliskimi i jak reagujemy w nieznanym otoczeniu.
Zakres obowiązków
Opieka dla osoby starszej to praca trudna i wymagająca. Decydując się na taką pracę, nie można kierować się jedynie wysokością zarobków, ale mieć na uwadze dobro podopiecznych. Zakres obowiązków zależy od stanu zdrowia i samodzielności seniora. Bez względu na to, jaki by on nie był, praca obejmuje praktycznie dyspozycyjność cały czas. Należy dbać o dobro samego podopiecznego, jak i jego otoczenie. Niejednokrotnie do obowiązków należy zajmowanie się domem czy nawet pomoc w dbaniu o higienę osobistą. Niemniej ważne jest spędzanie czasu z osobą starszą na spacerach, wspólnych rozmowach, kawach czy rozrywkach. Nie można także zapominać o przestrzeganiu wszelkich zaleceń lekarzy. Praca opiekuna jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, dlatego nie każdy nadaje się do tego typu pracy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o aplikację, należy przemyśleć własne predyspozycje fizyczne i psychiczne.