Środowiskiem zawodowym, które jest szczególnie narażone w Anglii na utratę zdrowia lub życia w czasach pandemii koronawirusa są profesje medyczne oraz około-medyczne. To dotyczy także opiekunek pracujących na terenie Niemiec. Takie osoby najczęściej muszą się codziennie opiekować osobami starszymi lub bardzo schorowanymi. Z czym najczęściej muszą się zmagać Opiekunki w Niemczech podczas epidemii? Największym problemem jest z pewnością zmiana przyzwyczajeń. Wszyscy w dzisiejszym w czasie światowej epidemii musimy zachowywać się trochę inaczej w przestrzeni publicznej, a nawet w domu. Szczególnie opiekunki są narażone na niebezpieczeństwo, bo w przypadku osób starszych występują choroby współistniejące lub doszło już do zarażenia. Nawet osoby, które przebywają na kwarantannie, będą przecież wymagały częstszej opieki. Jeżeli taka osoba nie musi przebywać w szpitalu, to opiekunka będzie przyjeżdżać do niej np. raz dziennie lub dwa razy w ciągu doby. To wiąże się ze stosowaniem całkiem nowych procedur zawodowych.
Niemieckie ministerstwo informuje opiekunki
Z uwagi na tak szczególne okoliczności, niemiecki resort zdrowia regularnie publikuje informacje, z których mogą korzystać opiekunki z Polski z innych krajów, które w okresie trwania pandemii przebywają na terenie Niemiec. Są to nie tylko informacje dotyczące każdego z nas takie jak konieczność zasłaniania ust podczas kichania lub kasłania, lub zachowanie bezpiecznej odległości od innych. Opiekunki w Niemczech podczas epidemii mogą się dowiedzieć, jak bezpiecznie realizować swój zawód. Przede wszystkim podczas realizacji zabiegów pielęgnacyjnych niemożliwe jest zachowanie odległości od drugiej osoby 1,5 m do 2. Dlatego opiekunki i opiekunowie powinni przede wszystkim restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny. Najważniejsze jest noszenie maseczek, a coraz częściej zwraca się uwagę dodatkowo na przyłbice i okulary. Zawsze też należy mieć rękawiczki ochronne. Po zrealizowaniu czynności zawodowych ubranie powinno być ostrożnie zdjęte i dokładnie zdezynfekowane lub uprane.
Kontakt z osobą chorą
Opiekunki zatrudnione w Niemczech bardzo często nie mają pojęcia co zrobić, jeżeli miały kontakt z osobą chorą. Jak wiadomo, nie od razu też muszą wystąpić objawy. W takiej sytuacji należy natychmiast poinformować urząd ds. zdrowia, któremu konkretna opiekunka podlega. Pracownicy urzędu omówią dalsze działania i powiedzą, jak się zachować. Innym problemem, na który można się natknąć przy wykonywaniu zawodu opiekunki, są objawy występujące z opóźnieniem. Mogą wystąpić, gdy opiekunka np. już wróci na teren Polski. Co wówczas zrobić? W takiej sytuacji należy postępować zgodnie ze wskazaniami obowiązującymi w Polsce. W pierwszej kolejności należy się skontaktować z najbliższą placówką medyczną i poinformować sanepid. Poza tym opiekunka powinna przekazać takie informacje agencji pośrednictwa pracy i rodzinie osoby, którą się opiekowano. Osoba objęta opieką może nie mieć żadnych objawów lub może nie wiedzieć, że choruje i mogła też być zarażona przez opiekunkę.