Kryzys gospodarczy, o którym mówią już wszyscy w kontekście koronawirusa, jest faktem niezaprzeczalnym. Negatywne skutki siłą rzeczy muszą się pojawić, ale nie znaczy to, że koniecznie będą one katastrofalne. Dużo zależy od tego, jak specjaliści od rozwiązań ekonomicznych podejdą do problemu. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, że wyjazdy pracownicze w tym trudnym okresie mogą się ciągle opłacać. Dlaczego warto wyjechać do pracy do Niemiec podczas epidemii? Z prostego powodu. Zgodnie z badaniami dotyczącymi rynku pracy i biznesu rynek europejski o wiele lepiej sobie radzi np. w porównaniu do amerykańskiego, gdzie stopa bezrobocia wzrosła w ostatnim czasie gigantycznie. Na starym kontynencie mamy wypracowane o wiele lepsze modele rynku pracy. Z jakiego powodu cieszą się dużym uznaniem wśród ekonomistów? Ponieważ dzięki temu można skutecznie przeciwdziałać masowym zwolnieniom pracowników. Olbrzymie zabezpieczenia istnieją właśnie na terenie Niemiec.
Niemcy troszczą się o pracowników
Warto tu ciągle odnosić się do rynku amerykańskiego, ponieważ można w ten sposób unaocznić sobie wyraźny kontrast regulacji prawnych i skutków w sferze bezrobocia i przyrostu gospodarczego. Za oceanem na rynku pracy widoczne są wciąż masowe zwolnienia. Jeśli chodzi o strefę euro, a szczególności Niemcy, jako największego płatnika, we wspólnocie takie obawy nie istnieją. Tu przepisy wręcz utrudniają zwalnianie pracowników. To już jest wystarczającym powodem, dlaczego warto wyjechać do pracy do Niemiec podczas epidemii. Mało tego. Prawo na terenie Niemiec jest w ten sposób skonstruowane, że przedsiębiorstwa są wręcz zachęcane do zatrzymywania pracowników w czasie kryzysu. Oczywiście głosy krytyczne wskazują niekiedy na to, że tego typu regulacje mogą być hamulcem dla wzrostu gospodarczego. Ostatecznie jednak w momencie wystąpienia światowego kryzysu będą ujawniały się tutaj bardzo duże plusy takich działań. Przede wszystkim zatrzymanie pracowników przeciwdziała kosztom ewentualnego przyszłego ich poszukiwania po ustąpieniu pandemii.
Rynek pracy w Niemczech dobrze oceniany
Nawet sami ekonomiści amerykańscy zwracają uwagę na to, że oczywiście europejski model zatrudniania pracowników jest powszechnie znany z uwagi na swojej minusy w kontekście zmian strukturalnych. Paradoksalnie jednak w momencie bardzo dużych kryzysów takich właśnie jak epidemia koronawirusa, a jednocześnie siłą rzeczy przecież przejściowych, radzi sobie znacznie lepiej, aniżeli np. rynek amerykański. Wszystko przez to, że kraje tak potężne gospodarczo, jak Niemcy, wypracowały sobie regulacje gwarantujące pracownikom pobieranie pensji nawet wtedy, gdy działalność firmy jest częściowo zawieszona. Jak widać wnioski dla pracowników, którzy chcą wyjechać w celu poszukiwania zatrudnienia na terenie Niemiec, będą oczywiste. To silna gospodarka, która rzetelnych pracowników nigdy nie zostawi na lodzie. Dlatego Niemcy szukają pracowników w budownictwie, transporcie i usługach medycznych.