Czynnikiem motywującym do wyjazdu za granicę do opieki nad osobami starszymi są godziwe zarobki. To właśnie one motywują nawet osoby nieznające języka, do wyjechania na jakiś czas. Najczęściej wybieranym kierunkiem przez Polki są Niemcy. O jakich kwotach jest mowa i jakie warunki należy spełnić, by były one jak najbardziej satysfakcjonujące?

Warunki finansowe

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, do pracy w Niemczech motywuje zapłata. Po pierwsze, zarabia się w Euro. Już sama waluta przyciąga wielu chętnych. Przeciętnie opieka nad osobami starszymi, to cena rzędu minimum kilkuset do nawet półtora tysiąca Euro miesięcznie. W przeliczeniu na złotówki robi to naprawdę dobre wrażenie.

Zważywszy, że opiekunowie mają zagwarantowane wyżywienie i zakwaterowanie daje prawdziwie satysfakcjonujące warunki finansowe. Firma zatrudniająca z reguły pokrywa także koszt dojazdu, co także pozwala zachować dla siebie zarobioną walutę. Podejmując się pracy z godnym zaufania pośrednikiem, czas pracy wlicza się do emerytury. To także ważny aspekt. To ile się zarabia, zależy jednak od kilku czynników.

Kwalifikacje podnoszące zarobki

Jak już wspomnieliśmy opieka nad osobami starszymi to cena nie najmniejsza dla przeciętnego Niemca, który zatrudnia opiekuna. Nie szczędzą oni jednak na osobach, które przyjeżdżają, gdyż społeczeństwo powszechnie ceni seniorów. Dlatego chętnie wynagradzają adekwatnie do różnych wymagań.

W ogłoszeniach można spotkać różnie określone wymagania. Aby jednak dobrze zarabiać, warto przede wszystkim znać język, Im lepsza znajomość, tym wyższe zarobki. Nic dziwnego. Jeśli zna się naprawdę dobrze język niemiecki, z łatwością można porozumieć się z pracownikami medycznymi. Tym samym nie zachodzi potrzeba angażowania członków rodziny podczas każdej konsultacji lekarskiej. Ułatwia to także wdrażanie w życie wszelkich niezbędnych zaleceń.

Na wysokość zarobków wpływa także doświadczenie. Innym czynnikiem są posiadane certyfikaty czy dyplomy z dziedzin przydatnych podczas opieki z osobami w wieku starczym. Na to ile się zarabia, zależy także stan zdrowia samego podopiecznego oraz zakres obowiązków, jakie będzie się wykonywać.

Zarobki to nie wszystko

Aby być naprawdę zadowolonym z pracy w Niemczech, nie można kierować się jedynie kwestią finansową. Praca opiekuna osób starszych nie jest łatwa i często nie należy także do najprzyjemniejszych. Nie dla każdej osoby płaca będzie motywować do przetrwania czasu pracy. Od osób, które ubiegają się o taką pracę, wymaga się empatii, siły charakteru, cierpliwości, a także dobrego stanu zdrowia i sprawności fizycznej. Trzeba z góry nastawić się na dyspozycyjność przez całą dobę poza czasem wyznaczonym na odpoczynek. A i w tym wypadku niekiedy stan zdrowia seniora może go ograniczać. Jak więc widać opieka nad osobami starszymi, to również cena, którą należy być gotowym samemu ponieść. W wielu wypadkach wdzięczność ze strony podopiecznych i członków ich rodzin wielokrotnie przynosi dodatkową satysfakcję z wykonywanej pracy. Można ująć, że jest to dodatkowa zapłata.