Społeczeństwo w Niemczech starzeje się. Coraz więcej osób starszych wymaga niemal całodobowej opieki. Często są to osoby bezdzietne lub ich dzieci nie są w stanie opiekować się nimi przez cały czas. Właśnie dlatego tak bardzo poszukiwane są osoby, które mogłyby się nimi zaopiekować.
Jak wygląda praca jako opieka w Niemczech
Choć wyżej była mowa o całodobowej opiece, nie oznacza to, że seniorzy wymagają ciągłej opieki czy nadzoru. Wielu z nich na co dzień bez problemu funkcjonuje, porusza się po mieszkaniu i nie wymaga specjalnej opieki. Jednak są już w takim wieku, że przyda im się pomoc w postaci zrobienia zakupów czy ugotowaniu obiadu. Oczywiście jest to zależne od stanu zdrowia danego podopiecznego. Wszystkie obowiązki, których będzie musiał się podjąć potencjalny opiekun, powinny zostać jasno wypisane w ogłoszeniu o pracę.
Najczęstszymi obowiązkami, których można się spodziewać podczas pracy jako opiekun osoby starszej w Niemczech, są:
- przyrządzanie posiłków,
- robienie zakupów,
- asystowanie w toalecie oraz kąpieli,
- sprzątanie,
- dotrzymywanie towarzystwa.
Nie da się ukryć, że jest to nieco monotonna praca. Wiąże się ze znaczną powtarzalnością czynności. Dlatego osoby, które preferują dynamiczne otoczenie w pracy, raczej nie odnajdą się na tym stanowisku. Jeżeli jednak ceni się spokój i rutynę, można poczuć się niczym ryba w wodzie. Warto przemyśleć przed aplikacją na stanowisko, czy będzie się zadowolonym z pracy i czy to jest właśnie to, co nam odpowiada.
W czasie, kiedy senior nie wymaga asysty, opiekunowie mogą dowolnie wykorzystać spędzony tam czas. Oczywiście własny pokój oraz dostęp do internetu są przeważnie normą. Oczywiście można także korzystać z wszelkich atrakcji, które oferuje tak dobrze rozwinięte państwo, jak Niemcy.
Inne obowiązki i zasady podczas pracy – opieki w Niemczech nad seniorem
W pracy z seniorem bardzo ważna jest też jego aktywizacja. W celu poprawienia ich nastroju oraz stanu psychicznego opiekun powinien organizować różne aktywności. Wśród nich można wyróżnić:
- spacery,
- gry planszowe,
- czytanie książek,
- rozwiązywanie krzyżówek.
Oczywiście istnieją także bardziej zaawansowane sposoby na aktywizację podopiecznych. O tych opiekunowie dowiadują się podczas szkoleń.
Bardzo ważnym aspektem pracy opiekuna jest stały kontakt z rodziną podopiecznego i informowanie o jego aktualnym stanie. Oprócz tego opiekun ma obowiązek prowadzić zapisku na temat stanu zdrowia i samopoczucia seniora. Dobrze jest także kontrolować przyjmowane leki, opisywać wizyty u lekarza oraz zaznaczać pojawiając się objawy czy dolegliwości.
Co ważne: opiekunowie w Niemczech nie mają prawa wykonywać czynności pielęgniarskich. Zakazane są wszelkie czynności, takie jak:
- ingerencja w powłoki skórne,
- pomiary cukru,
- podawanie insuliny,
- podawanie zastrzyków,
- rozdzielanie leków.
W przypadku leków opiekun ma obowiązek jedynie przypilnować, by podopieczny przyjął odpowiednią dawkę. W innych przypadkach za wszystko odpowiada niemiecka pomoc medyczna lub rodzina seniora.