Opieka nad seniorami to ciężka i wymagająca praca. Ze względu na starzejące się społeczeństwo zwiększa się zapotrzebowanie na opiekunów. Ma to szczególnie miejsce u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech osoby starsze są otaczane szczególną opieką. Dlatego tak często rodzina stara się zapewnić całodobową opiekę. Wiele osób z Polski, szczególnie kobiet, decyduje się na wyjazd w celach zarobkowych. Owszem, płaca w Euro nadal przyciąga, ale nie pokona tęsknoty za domem. Jak sobie radzić, kiedy opieka nad osobą starszą przerasta? Oto 4 kroki do pokonania negatywnych emocji.
Krok 1: wyznaczanie sobie celi
Bez względu na to, jak długo będzie trwał wyjazd w ramach pracy, warto pamiętać, dlaczego w ogóle podjęło się taką decyzję. Na pewno nie wynikało to z braku zajęć. Jeśli celem po powrocie jest remont mieszkania, warto zacząć sobie planować wydatki i jak wszystko ma wyglądać. Innym celem, który warto sobie wyznaczyć, jest szlifowanie języka. Każdy postęp może podnosić na duchu. Jeśli czas na to pozwala, można nadrabiać zaległości w czytaniu. Pomysłów może być wiele.
Krok 2: dbanie o dobre nastawienie
W wielu wypadkach łatwiej powiedzieć niż zrobić. Opieka nad osobą starszą może naprawdę ograbiać z sił. Już przed wyjazdem warto pomyśleć, co pomoże przywracać dobry nastrój. Może ulubione piosenki albo filmy lub skecze. Warto przygotować sobie taką listę i zapewnić sobie dostęp do takich umilaczy. W czasie wolnym warto robić też coś dla siebie. Choćby pójść na spacer, pomalować sobie paznokcie czy zrobić maseczkę na twarz. I w grę wchodzi też to, o czym się myśli. Warto planować, co zrobi się po powrocie i z kim spędzi się czas.
Krok 3: aklimatyzacja i koncentracja
W większości przypadkach opiekunowie mają do dyspozycji swój pokój. Nawet jeśli wyjeżdża się do pracy na miesiąc, warto mieć ze sobą zdjęcie bliskich, ulubiony koc i jakiś drobiazg. Stworzy to namiastkę domu i pozwoli na zrelaksowanie się w czasie wolnym.
Skupianie się na swojej pracy pozwoli odrywać myśli od negatywnych uczuć. Opieka nad osobą starszą potrafi absorbować. Seniorzy bywają różni, ale dbając o własne pozytywne nastawienie, zaraża się nim podopiecznego. W ten sposób obu stronom czas upływa w miłej atmosferze.
Krok 4: korzystanie ze zdobyczy techniki
Tęsknota za rodziną jest najczęściej podawanym powodem przerywania pracy, jaką jest opieka nad osobą starszą. W takich wypadkach wiele osób czuje się rozczarowanych samym sobą. Przecież mieli pomóc finansowo, a nie podołali. Można już od samego początku wyjazdu temu zapobiec. Korzystając z Internetu czy telefonów mamy łatwy dostęp do kontaktu z bliskimi, którzy pozostali w kraju. Warto wysyłać sobie nawzajem zdjęcia, filmy, a nawet krótkie wiadomości tekstowe, dowodzące, że się nawzajem o sobie myśli. Nie warto trzymać uczuć na wodzy, niech bliscy wiedzą, że jest ciężko. Na pewno będą wspierać i pomagać.
Jak widać, w każdej sytuacji można znaleźć dobrą stronę. Najważniejsze, to się nie poddawać. Praca, choć trudna, da nie tylko poprawę finansową, ale może przyczynić się do samorozwoju.